Tattoo Türk toplumunda hala çok sıcak karşılanmamaktadır. Toplumsal olarak ele aldığımızda Batı’ya ait bir davranış biçimi, ritüel olarak nitelendirilmekte, toplumun genel tutum ve alışkanlıklarına aykırı bir olgudur.

Türkiye toplumunun %98’i Sünni Müslümanlardan oluşur ve tattoo Müslümanlık geleneğine aykırı olduğuna dair bir görüş yaygındır. Müslüman insanlar ibadetlerini gerçekleştirmeden önce abdest alırlar “su ile temizlenirler” dolayısıyla yapılan tattoonun ibadet öncesinde gerçekleştirilen arınmaya engel olduğu çünkü tattoonun suyu tene geçirmediği düşüncesi oldukça yaygındır.

Oysa tattoo ile boya derinin üstüne değil altına işlemektedir.*İbadet için ise suyun derinin üstünü temizlemesi yeterlidir buna ek olarak İslam inancında bireyin vücuduna zarar vermesi haramdır dolayısıyla Tanrı’nın vermiş olduğu vücudu en iyi şekilde korumak gerektiği düşüncesi yaygındır fakat tattoo sağlığa uygun koşullarda yapıldığı takdirde vücuda herhangi bir zararı olmaması ile birlikte yapılıp yapılmayacağı kişinin tamamen kendi özgür iradesine bağlıdır. Bu nedenle eğer kişi vücudunda tattoo görmek istiyorsa ve bedenini bu şekilde daha çok sevecekse, dinen sakıncası yoktur dememiz yanlış olmayacaktır. Çünkü bu bizim irademiz dahilinde olan bir karardır, bir başkası bunu bize zorla dayatmamakla birlikte biz birey olarak ömrümüzün sonuna dek vücudumuzda görmek istediğimiz tattooyu yaptırmakta tamamen özgür bulunmaktayız.

Birçok insan annesinin babasının adını, kaybettiği kardeşinin resmini ya da çocuğuna ait olan bir objeyi hayatının sonuna dek vücudunda resim olarak taşımak isteyebilir bunun dini boyutundan ziyade psikolojik boyutu çok daha büyük önem arz etmektedir.

İnsanlar bedenlerini diledikleri gibi kullanmakta özgürdür. İster tattoo yaptırır isterse vücudunun çeşitli bölgelerine piercing yaptırır. Bu tamamen kişinin kendi bireysel tercihi ile ilgili olan bir şeydir. İnsanların ne düşündüklerinden ziyade birey olarak ne düşündüğümüz çok daha önemli bir toplumsal araştırma konusudur.Etiketler :